دیدار مسئولان، متخصصان و کارشناسان سازمان انرژی اتمی با مقام معظم رهبری

در آغاز، فرا رسیدن روز ملّی فنّاوری هسته‌ای را به محضر حضرتعالی و ملّت بزرگ ایران تبریک و تهنیّت عرض نموده، مراتب سپاس و قدردانی جمع حاضر را به نمایندگی از خانوادۀ بزرگ و افتخار‌آفرین سازمان انرژی اتمی ایران به مَحضرِ آن مقامِ هُمام اظهار می‌دارد.

    برای ملّت بزرگ ایران، مایۀ بسی مباهات است که به حکم تقدیر الهی، همواره از پیوندی عمیق با خالق هستی و مفاهیم بلند معنوی و آسمانی آن برخوردار بوده و در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود از این میراثِ سترگ، پاسداری و حراست نیز نموده‌ است.              

    در طول قرون و اعصار، توکّل و اتّکای این ملّت به خداوند متعال، زمینه‌سازِ گذرِ پیروزمندانۀ مردمانِ ایثارگرِ این مرز و بوم از آزمون‌های تاریخی و آزمایشهای الهی بوده است. اکنون نیز ملّت ما به یُمن بهره‌مندی از این چشمۀ فیّاض و منبع لایزال، مصمّم است تا موانعِ پیشِ روی خود را برای دستیابی به قلّه‌های عزّت و افتخار، یکی پس از دیگری مرتفع نماید.

    در این میان، جای آن است که شُکرِ نعمتِ ولایت را بجا آوریم. با نگاهی هر چند گذرا به تاریخ انقلاب اسلامی و دوران استقرار و تثبیت نظام مقدّس جمهوری اسلامی، می‌توان دریافت که نهادِ مُترقّی ولایت فقیه در تمام عرصه‌ها و برهه‌های حسّاس، ضامنِ استقلال و حافظِ امنیّت ملّی و تمامیّت ارضی ایران بوده است. ناگفته پیداست که یکی از این برهه‌های حسّاس، دوران توسعه و تثبیت دستاوردهای ایران اسلامی در حوزۀ فنّاوری صلح‌آمیـز هسته‌ای است.

    در حال حاضر، ناظرانِ آگاه بر این رأی، اتّفاق و اجماع نظر دارند که ارشادات و حمایت‌های بی‌دریغ رهبریِ عزیز بود که گره‌ها را در تمام عرصه‌ها گشود و قیدها و محدودیّت‌ها را برطرف نمود.

    اکنون پس از بیان این مقدّمه، اجازه می‌خواهم تا به مناسبت فرا رسیدن این روز فرخنده، گزارشی مختصر و کوتاه از آخرین وضعیّت سازمان و دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور به پیشگاه حضرتعالی و ملّت بزرگ ایران ارائه نمایم.

     در حال حاضر مهمترین سرمایه و گنجینۀ بی‌بدیل سازمان انرژی اتمی، برخورداری از نزدیک به 15 هزار نیروی جوان پرتوان و پرتلاش می‌باشد. بخش اعظم این عزیزان- که قریب به 80 درصد از مجموعۀ کارکنان صنعت هسته‌ای را دربرمی‌گیرد- دارای تحصیلات دانشگاهی و تجارب ارزشمند تحقیقاتی و عملیاتی می‌باشند.

     همانگونه که مستحضرید، مأموریت اصلی و راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران، یاری رساندن به فرآیند تأمین انرژی مورد نیاز کشور و مأموریت جانبی آن، تأمین نیازهای هموطنان در سایرِ حوزه‌های صنعت،سلامت و کشاورزی است.

     برای دستیابی به این هدف راهبردی، ضروری است تا سرمایه‌گذاری مناسب جهت تأمینِ سوختِ مطمئن برای فعالیّت مستمر نیروگاه‌ها انجام پذیرد. بدین منظور طی سالهای گذشته، پیگیری برنامۀ تکمیل و تثبیت فعالیّت‌ها در حوزۀ چرخۀ سوخت هسته‌ای در دستور کار قرار گرفت و اقدامات و ابتکارات متخصّصان سازمان برای طی مراحل مختلف این فرآیند از اکتشاف و استخراج تا پسمانداری با موفقیّت در حال پیگیری است.

     ما به این نکتۀ کلیدی توجّه داریم که برای تحقّقِ اهداف سازمان مبنی بر گسترش و تعمیق دستاوردها در حوزۀ چرخۀ سوخت، پیگیری طرح جامعِ اکتشاف و استخراج مواد اولیّه صنعت هسته‌ای از اهمیّت بسزایی برخوردار است. از این رو، تمهیدات لازم به منظور اجرای طرح جامع اکتشافِ هوایی از طریق همکاری و تعامل با نهادها و سازمانهای مرتبط در دستور کار قرار گرفته است.

    از رهگذر تحرّک بوجود آمده در این زمینه و بواسطۀ اکتشافات اخیر، منابع جدید تأمین اورانیوم در  از خاک ایران مورد شناسایی اولیّه قرار گرفته که در این میان می‌توان به منابع معدنی اکتشافی در حوزۀ ایران مرکزی از جمله منطقۀ شاخص فردوس، انارک، طبس و اَنجیره اشاره نمود. همچنین می‌توان به منابع معدنی اَرسباران، چالدران و گنج‌گاه و دیگر مناطق معدنی قابل اکتشاف در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و استان اردبیـل

 اشاره کرد. اکنون تعـداد 8 کَمپ برای اجرای عملیات اکتشاف زمینی در استانهای خراسان رضوی، اصفهان، یزد، کرمـان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان فعّال می‌باشند. این اقدامات، چشم‌اندازِ امیدبخشی را جهت تداوم فعالیّت‌های این حوزه پیش‌رویِ ما قرار داده و انتظار می‌رود با اجرای کامل این طرح، شاهد تحوّل چشمگیری   در این زمینـه باشیـم.

     بطور کلّی در ارتباط با واحدهای زیر مجموعۀ حوزۀ چرخۀ سوخت هسته‌ای به استحضار می‌رساند که در حال حاضر، سیاست‌ راهبردی سازمان، توجّه به ارتقای سطحِ کیفی امور به منظورِ تعمیق و گسترش دستاوردهای این بخش کلیدی در ساختار فنّاوری صلح‌آمیز هسته‌ای است.

     از دیگر دستاوردهای واحدهای زیر مجموعۀ چرخۀ سوخت، می‌توان به تولید 18 ترکیب دوترۀ جدید و آمادگی برای آغاز فرآیند تولید اکسیژن 18 اشاره نمود.

     لازم به توضیح است که در جدول عناصر شیمیایی شناخته شده -که به جدول مَندلیف مشهور است 109 عنصر وجود دارد. این عناصر دارای 288 ایزوتوپ پایدار و بیش از 3300 رادیوایزوتوپ طبیعی هستند. در میان 288 ایزوتوپ پایدار، اکسیژن 18 از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و پس از دوتریوم، در زمرۀ پُرمصرف‌ترین ایزوتوپ‌های پایدار قرار دارد.

    دستیابی به محصول ارزشمند و گرانقیمت اکسیژن 18، جمهوری اسلامی ایران را در زمرۀ معدود کشورهای تولیدکنندۀ این محصول در سطح جهان قرار می‌دهد. ایزوتوپO18کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف مانند استفاده در بررسی آلودگی‌های زیست محیطی، شناسایی تومورهای سرطانی، مطالعۀ مبدأ آبهای معدنی و تعیینِ ساختار مولکولی دارد. این محصول در فرآیند تصویربرداری و بررسی متابولیسم مغز، تومورهای مغزی و در نهایت، در مسیر تشخیص بیماری‌ها از کارآیی بالایی برخوردار است.

   در ارتباط با ترکیب دوتره نیز لازم به ذکر است که این دستاورد، محصولِ جایگزینی هیدروژن با دوتریوم در هر مولکول بوده و از ترکیبات آب سنگین به شمار می‌آید. ترکیبات دوتره در روند انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

 

    در حوزۀ غنی‌سازی اورانیوم نیز لازم به ذکر است که اکنون 19 هزار ماشین سانتریفیوژ در اختیار داریم که از این تعداد، نزدیک به 9 هزار ماشین فعّال می‌باشد. در حال حاضر، به یُمن تلاشهای متخصّصان صنعت هسته‌ای کشور، تولید نسلِ جدیدِ ماشینهای سانتریفیوژ با توان جداسازی 24 (S.W.U:24 kg UF6/year) آغاز شده که این دستاورد، تأثیر بسزایی بر افزایش کیفیت روند غنی‌سازی اورانیوم خواهد داشت.

     افزون بر این، لازم به یادآوری است که اخیراً، زمینه‌های همکاری میان سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراهم آمده است و به عنوان نمونه، می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه دوجانبه به منظور بهینه‌سازی دستگاه جداسازی سانتریفیوژ برای سِرُم‌سازی و همچنین ساخت انواع دستگاههای لیزرِ تخصّصی برای استفاده در موارد مختلف پزشکی اشاره نمود.

     نباید از ذکر این نکته غفلت ورزید که حساسیّت نسبت به حفاظت از محیط زیست و حفظ پایدارِ منابع زیست محیطی در صدر برنامه‌های سازمان قرار داشته و تلاش برای اِعمال مدیریتِ روشمند پسمانهای هسته‌ای با استفاده از کارآمدترین روشهای موجود در این زمینه، مدِّنظر قرار گرفته است. در این میان می‌توان به ساخت زیرساختهای نگهداری پسمانهای نیروگاه اتمی بوشهر اشاره نمود. یکی از نتایج اِعمال رویکرد یاد شده، انتخاب شرکت پسمانداری ایران به عنوان گروه همکار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت ارتقای مدیریت پسمانداری در میان کشورهای منطقۀ خاورمیانه است.

     در ارتباط با فعالیّت‌های بخش نیروگاهی نیز همانگونه که مستحضرید، آغاز بکار تجاری نیروگاه اتمی بوشهر و انتقال مسئولیّت بهره‌برداری به متخصّصان ایرانی از مهر ماه سال 92 با موفقیّت به انجام رسیده است. تولید مستمر و مداوم  انرژی در این نیروگاه از ابتدای تیر ماه سال گذشته تا نیمۀ بهمن ماه معادل تولید 7 میلیارد کیلووات ساعت برق بوده است. شایان ذکر است که در حال حاضر، این نیروگاه به منظور تعویض سوخت از مدار خارج شده است.

    یکی از دستاوردهای مهم آغاز بکار نیروگاه، صرفه‌جویی روزانه نزدیک به 6 میلیون لیتر سوختِ مایع در نیروگاه‌های برق کشور، در روزهای سرد پاییز و زمستان و جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای و مواد آلایندۀ محیط زیست است. در ادامۀ پیگیری روند ساخت نیروگاه‌های اتمی، برنامۀ احداثِ واحدهای جدید از جمله فرآیند ساخت 2 واحد نیروگاهی همراه با آب شیرین کُن در محوطۀ سایت نیروگاه اتمی بوشهر در دستور کار قرار گرفته و مذاکرات انجام شده در این زمینه، پیشرفت قابل توجّهی داشته است.

    همچنین، طراحی تفصیلی نیروگاه بومی دارخوین از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده و براساسِ امکان سنجی انجام شده، ساخت تجهیزاتِ اصلی نیروگاه توسط متخصّصان ایرانی و با استفاده از توان داخلی تا حدِّ زیادی امکان‌پذیر می‌باشد. البته باید به این نکته توجّه داشت که اختصاص سرمایۀ مورد نیاز در این زمینه و تعیین یک دورۀ زمانی معقول، از ملزوماتِ نهایی شدن فرآیندِ ساخت و راه‌اندازی نیروگاه یاد شده است.

    افزون بر این، برنامۀ شناسایی و تملّکِ ساختگاه‌های جدید برای تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای که تحقّق آن بنابر مصوّبۀ مجلس محترم شورای اسلامی، در زمرۀ وظایف بلند مدّت سازمان قرار دارد در دست اقدام می‌باشـد.

    خوشبختانه اکنون برنامه‌ریزی به منظورِ بومی‌سازی تجهیزاتِ نیروگاهی با استفاده از توانمندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی کشور و نیز ادارۀ نیروگاه بوشهر با تکیه بر توان متخصّصان داخلی انجام گرفته است.

    در ادامۀ عرایض خود مایلم به این نکته نیز اشاره نمایم که سازمان انرژی اتمی ایران در طول سالهای گذشته بعنوان مأموریتِ جانبی خود، توسعۀ کاربردهای فنّاوری صلح‌آمیز هسته‌ای در بخشهای مختلف خدمت‌رسانی به هموطنان گرانقدر را مدّنظر قرار داده است. در تداوم پیگیری این رهیافتِ اصولی، روند ساخت سامانۀ پرتودهی گاما در آذربایجان‌شرقی به پایان رسیده و در پرتو عنایات الهی، بهره‌برداری از این سامانه در اردیبهشت ماه سالجاری آغاز خواهد شد.

    در ارتباط با فعالیّت‌های پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای نیز باید به این نکته اشاره نمود که به یُمن تلاشهای صورت گرفته از سوی دست‌اندرکارانِ مجموعۀ یاد شده، تربیت کادر علمی و فنّی در بخش فنّاوریهای جدید از جمله، عرصۀ بسیار مهم و استراتژیکِ گداخت هسته‌ای صورت پذیرفته است. همچنین، یکی از برنامه‌های مورد نظرِ پژوهشگاه، عملیّاتی نمودن منویّاتِ معظّم له جهت ایجاد پیوند میان پژوهش و صنعت و تقویتِ فرآیندِ تجاری‌سازی فعالیّت‌های علمی است.

     یکی از نتایجِ مبارک اتّخاذ این رویکرد، تثبیت جایگاه سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان قطب علمی برتر در زمینۀ تولید رادیوداروها می‌باشد. در اینجا لازم می‌دانم تا به این نکته نیز اشاره نمایم که دستیابی به این جایگاه افتخارآمیز به معنای پایان یافتن برنامۀ سازمان در حوزۀ رادیوداروها نیست بلکه هدفِ برتر ما در این عرصه، ایجاد سامانۀ تولید و تأمین محصولات این بخش با رعایت اِستانداردهای لازم در سطح خاورمیانه (GMP) و حضور فعّال در بازار منطقه‌ای و بازارهای جهانی است.

   در بُعد امنیّتی همانگونه که مستحضرید، بیگانگان و بدخواهان ملّت ایران در مراحل مختلف فعالیّت سازمان، تمام تلاش خود را برای ایجاد اختلال در کلیّۀ فرآیندهای فنّی از جمله در حوزۀ چرخۀ سوخت بکار گرفتند امّا با رصد بِهنگام و هوشمندانه تحرّکاتِ دشمن توسط نیروهای متعهّد و توانمند سازمان در بخش حفاظت و امنیّت هسته‌ای، اقداماتِ مذبوحانۀ دشمنان راه به جایی نبُرده و به شکست انجامیده است.

    امید است پیگیری مأموریت‌های سازمان انرژی اتمی ایران، نه تنها به مشارکت روزافزون در روند تولید انرژی مورد نیاز کشور منتهی شود بلکه ثمرات و برکات تلاشهای کارکنان و تلاشگران صنعت هسته‌ای در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و سلامت بیش از پیش بروز و ظهور یابد.

    در ارتباط با تعاملاتِ سیاسی نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ذی نفوذ در صحنۀ جهانی و ادامۀ روندِ مذاکرات نیز شایان ذکر است که پیگیری امور در پرتو راهنمایی‌ها و ارشادات حضرتعالی و در چارچوبِ سه اصلِ خردمندانۀ حکمت، عزّت و مصلحت، جهت تأمین مصالح و منافع ملّی به طرزِ شایسته‌ای در حال انجام است.

    در این میان، صدور فتوای تاریخی معظّم له مبنی بر حرمتِ تولید، انباشت و بکارگیری تسلیحات اتمی، چشم‌اندازِ نویدبخشی را در برابر کنشگران و فعّالان صلح در حوزۀ روابط بین‌الملل گشوده است.

     شایسته است نهادهای بین‌المللی و مراکز مرتبط با تعیین رویکردهای سیاسی در عرصۀ جهانی، با تحلیلِ دقیق و تحقیق همه‌جانبه، به اهمیّت فتوای تاریخی معظّم له و پیامدهای مبارک آن وقوف یابند، چرا که از این مَنظر می‌توان از تغییر پارادایم و ایجاد تحوّلی نوین در فرآیند منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی سخن گفت.

 

     امید است طرفهای مقابل نیز از فرصت بوجود آمده جهت تعامل و همکاری متوازن و براساس احترام متقابل استفاده نموده و بر منهج قویم و مستقیمِ صداقت و پایبندی به پیمان پابَرجا بمانند.

     بدون تردید، ملّت شریف ایران و خدمتگزاران آنان در نهادهای تصمیم‌سازِ نظام، راستی‌آزمایی این کشورها را در دستور کار قرار داده و در این مسیر به تناسب تحقّق وعده‌ها و تعّهداتِ تخلّف‌ناپذیر، حرکت خواهند نمود.

     ما به وعدۀ الهی و رهیافتِ ترسیم شده از سوی حضرتعالی ایمان داشته و یقین داریم که در پایان، پیروزی از آنِ اُمّت اسلامی و ملّت بزرگوار و سرافراز ایران خواهد بود. ما به این بشارتِ قرآنی دل سپرده‌ایم که می‌فرماید:

" وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَ اَنتُم الاَعلَون اِن کُنتُم مُؤمِنین "

     در اینجا لازم می‌دانم به این نکته اشاره کُنم که براساس برنامه‌ریزی انجام شده، در نظر است تا با کسب اجازه از محضر حضرتعالی، به مناسبتِ این روز فرخنده، در کنارِ آغاز بهره‌برداری از اتاق کنترلِ جدید راکتور تهران واقع در پردیس مرکزی شهید والامقام دکتر مجید شهریاری، مراسم راه‌اندازی واحد تولید اکسیژن 18 نیز از طریق برقراری ارتباط زندۀ تصویری از سایت مرکزی سازمان با مجتمع آب سنگین اراک برگزار شود.

    در پایان ضمن سپاس و قدردانی مجدّد از عنایات و الطاف حضرتعالی، استدعا دارد تا در صورت صلاحدید، تلاشگران صنعت هسته‌ای کشور را مستفیض فرمایید. بی‌گمان بیانات معظّم له، روحی تازه در کالبد خدمتگزاران ایران اسلامی در سازمان انرژی اتمی ایران خواهد دمید و نویدبخشِ آغاز فصلی نو در پرتو عزم ملّی و مدیریت جهادی خواهد بود.

کُهَن شود همه کس را به روزگار ارادت                مگر مرا که همان عشقِ اوّل است و زیادت

                                                               والسلام علیکم و رحمهُ الله و برکاته

/ 0 نظر / 10 بازدید